DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
 

ZO Slezská Ostrava

Úvod

Dne 3.-4. října proběhne slezskoostravská přehlídka.

Na těchto stránkách se vám budeme snažit přiblížit jak to u nás v Českém svazu chovatelů základní organizaci Slezská Ostrava chodí , jaké dosahujeme výsledky , jaké poznatky jsme získali z pořádaných výstav , neboť tyto jsou vždy jakýmsi svátkem pro chovatele.                                                     Seznámíme Vás i s připravovanými společenskými akcemi , které pořádáme nejen pro své členy , ale i pro rodinné příslušníky.                                                                                                                   Rovněž bychom se s Vámi chtěli podělit s problémy , které se v chovatelství vyskytují a v neposlední řadě něco i o historii naší organizace. 

Český svaz chovatelů drobného zvířectva Slezská Ostrava patří mezi několik neziskových organizací , které se na největším obvodě města Ostravy nachází . Je občanským združením jejichž členy jsou chovatelé především čistokrevných  , tj. kroužkovaných a tetovaných zvířat , zejména králíku , drůbeže , okrasných a užitkových holubů , exotického ptactva , akva-tera a neposlední řadě psů , ušlechtilých koček jiných domácích nebo kožešinových zvířat . Český svaz vytváří podmínky pro rozvoj chovatelské činnosti , zvyšuje odborné znalosti svých členů . Zabezpečuje cílevědomou , řízenou plemenitbu zvířat , zabezpečuje zvyšování úrovně stávájících druhů plemen , šlechtění a uznávaní nových plemen , zlepšení užitkových vlastností . Podílí se na organizovaní ochrany zvířat , zabezpečuje jejich zdraví , krouškování a značkování . Pořádá a organizuje přednášky , školení , besedy , výstavy , závody , bonitace , ocenění , zájezdy , exkurze , trhy a společenské akce.

Tato základní organizace sdružuje v současné době 37 členů a je v ostravském okrese ze 13-ti základních organizací největší . Tradice ostravského chovatelství se již datuje na přelomu třicátých a čtyřicátých let , kdy dochází k ustanovení Spolku holubářů , který sdružoval holubáře z Ostravy a okolí . Podle dochovaných informací měl okolo 400 členů . Podle pamětníků se však nejvíce chovatelů-holubářů rekrutovalo z řad havířů neboť v hornických koloniích se snad nenašla jedina střecha , na niž by nebyl instalován holubí výlet , běžně nazývaný ,,klapou" . Nejrozšířenějším chovaným plemenem byla ostravská Bagdeta , která je v dnešní době chovaná velmi vzácně .